Забележал дека нешто ѕирка од снегот па го застанал возот- со лопатите во раце започнала спасувачка акција (видео)

Жителите и туристите во Австрија не се едниствените кои мора да се справуваат со студот и снегот, кој предизвика големи проблеми, тука се и животните.

Австриската железница објави видео од вчера во која се гледаат двајца службенци со лопата во рака како спасуваат дива коза.

Машиновозачот го сопрел возот откако забележал дека од снегот ѕиркаат роговите на козата. Возот се вратил назад до дивокозата и двајца службеници, внимателно ја откопале козата.

За среќа таа е ослободена и вратена во дивината.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.