ЕКСКЛУЗИВНО ИСТОРИСКО ОТКРИТИЕ

image-0.02.01.22e6c7a32e5464b153d5717bf455c980d3405899f45083c9a419fcf0a82b4503-V

Активностите на археолошкиот локалитет Локвенско кале во Општина Кривогаштани се одвиваат со несмален интензитет. Денес за време на ископувањата пронајдена е монета со ликот на Александар Македонски која според археолозите потекнува некаде околу 4 век пред нашата ера. Според изјавата на Директорот на Управата за заштита на културното наследство Виктор Лилчиќ, кој е во работна посета, се работи за големо откритие. Во посета на локалитетот беше и градоначалникот на Општина Кривогаштани Тони Заткоски. Археолошките ископувања ќе се реализираат и во наредниот период.

image-0.02.01.d1eeaa318676ca835ac6ec7a4b7c8e4d4332771178db0bc5da621c8ae8624499-V

image-0.02.01.bd96cabd5199691fc9a9dc043c6ea3ba423b136169093e2688150e35b4fbfe98-V

image-0.02.01.d7a15822936209d8e60a6eee705730749b70399d5ed040966e54e8f9b477e7d2-V
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.