Еве тутунари гледајте како власта се грижи за вас!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната Комисија за земјоделство во Собранието, поднесоа Информација за состојбата на тутунот од реколта 2020-2021 заклучно со 21.12.2020.

Информацијата беше поднесена од пратениците Александар Николоски, Љупчо Димовски, Дајанчо Ефтимов, Златко Пенков, Мирче Аџиоски, Здравко Трајанов, Кирил Пецаков, Александар Велјановски, Игор Здравковски, Љупчо Пренџов, Бети Стаменкоска Трајкоска, Даниела Христова, Лидија Петкоска, Ангелинка Петкова, Бране Петрушевски, Миле Лефков, Иван Јорданов, Бојан Стојаноски, Рашела Мизрахи, Благица Ласовска, Петар Ристески и Никола Мицевски, но никој од пратениците од владеачкото мнозинство не се појави во салата.

На ова на Фејсбук реагираше поранешниот министер за земјоделство шумарство и водостопанство, Љупчо Димовски, кој напиша:

“Собраниска реалност, празната сала на седницата на Комисијата за земјоделство и расправата за Информацијата за состојбата со откупот на тутунот, предложена од опозицијата, потврда за незаинтереираноста на мнозинството од власта за проблемите на тутунарите”.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.