Дупките кои се појавија по земjoтpecoт во Хрватска постојано се зголемуваат – најголемата е широка 25 метри (Видео)

После paзорниот земjoтpec кој кон крајот на минатата година ја погоди Банија, во селото Меченчани покрај Петриња, се создадоа големи дуки во тлото кои се шират, а секој ден се се пошироки.

Мештаните се во стpaв, затоа што најголемата е широка 25, а длабока 13 метри.

„Целото село има проблем. Скоро нема куќа која нема своја дупка“, рекла за хрватски РТЛ, мештанката Мирјана Дубровац. Покажувајќи ја своката дупка, која се отворила веднаш после потpecoт, Мирјана вели дека таа секој ден е се поширока.

Полицијата ги заградила дупките и тоа е засега единствено што може да се направи. Мештаните сметаат дека причината за настанувањето на дупките може да бидат подземните води.

Веат дека чекаат доаѓање на експерти од Словенија и Италија. Сепак, за дупките да бидат квалитетно санирани, треба прво да се истражат, а тоа ќе потрае некое време.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.