Доктори од повеќе области имаа стручен состанок во Прилеп: Се разговараше за примена и складирање на матични клетки

Македонската асоцијација на гинеколози и опстетричари и Интердисциплинарното здружение на лекарите за добра клиничка пракса поддржан од Cells4Life-банка за матични клетки од Велика Бритaнија, организираа стручен состанок на тема: „Матични клетки – современа технологија и можности“, во Прилеп.

Свое обраќање имаше и д-р Ана Вангелов, специјалист гинеколог во Болница Плодност, на тема „Улогата на гинекологот во процесот на складирање на матичните клетки“.

На овој стручен состанок, учествуаа со свои излагања и голем број доктори од повеќе области во медицината од државата (гинекологија, педијатрија, кардиологија), а се разговараше за матичните клетки, нивниот потенцијал, терапевтските методи и ефекти, како и за тоа што може да се очекува во блиската иднина од нивната употреба
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.