Директорот на ООУ “Климент Охридски” Прилеп со важно известување со родителите и учениците

По последните случувања во државата кои ја вознемирија јавноста, а пред се’ сите родители, ООУ “Климент Oхридски” ја отстрани забрната за носење мобилни телефони од страна на учениците.

-Со оглед на немилиот настан што ја потресе цела држава вклучително и нас како училиште.
Наставничкиот совет на училиштето одлучи од денеска 06.12 2023 год повторно да се воведе носење на телефон со редуцирано користење и тоа:

-Се забранува користење на телефон во училиштето,за време на часови и одмори.

-Телефонот стои исклучиво во ранецот (исклучен) освен во итни случаеви..

-Телефонот може да се користи само кога ќе заврши наставата и се излезе од училиштето.

Моментално живееме во небезбедно време и се надеваме на побезбедна иднина кога целта на неносење телефон беше за општо добро на учениците – напиша на ФБ директорот на училиштето Ахил Јаков.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.