“Децата” на Победа му го зедоа скалпот на фаворитот од Радовиш: Нов позитивен резултат во борбата за опстанок во Втората лига

Екипата на Победа попладнево забележа нов добар резултат на тешкото гостување во Радовиш кај Детонит. Црвено-белите играа со третопласираниот на табелата и стигнаа до вреден бод во борбата за сигурен опстанок во Втората фудбалска лига.

Прилепчани поведоа со голот на Давид Дебрешлиоски уште во 12-та минута од натпреварот, а домаќините израмнија на 1:1 во 44-та, резултат кој се задржа до самиот крај.

Со овој резултат Победа целосно му ги замрси сметките на Детонит, а ако се земе во предвид дека есеноска во Прилеп беше 2:0 за победашите, тогаш прилепчани би можеле да им бидат главни виновници на денешните домаќини, доколку не успеат во намерата да се изборат за пласман во најелитното фудбалско друштво.

Во следното коло Победа го пречекува Кожуф, а после 23-то коло, црвено-белите се наоѓаат на тринаесеттата позиција на табелата.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.