Децата бегалци протестираа пред уништениот споменик во „Жена борец“

Денеска во паркот „Жена борец“ во центарот на Скопје се одржа мирен протест пред уништениот споменик на Децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија.

Децата бегалци од Егејот се собраа во голем број пред вандализираниот споменик и ја повикаа власта да ги пронајде и да ги санкционира сторители на делото.

Исто така, тие побараа од власта да го реконструира споменикот и да го врати во негов полн сјај, со што власта ќе покаже дека ја почитуваат македонската историја и страдањето на децата бегалци.

Тие со своите пораки повикаа и на семакедонско обединување и помирување во земјата и надвор од неа.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.