Денес соборена рекордната цена на бензинот

Цените на бензините во Соединетите држави се искачија на 4,4 долари за галон (3.785 литри), надминувајќи го претходниот рекорд поставен во март, според податоците на Американската автомобилска асоцијација (ААА).

Просечната цена достигна 4.374 долари за галон, што е повеќе од 4 центи во споредба од претходниот ден, според здружението.

Претходно, во понеделникот, Здружението го препиша поскапувањето на бензинот на високата цена на нафтата: Brent и VTI се тргуваат на берзата по цени над 100 долари.

Во неделата што завршува на 29 април, залихите на бензин во САД се намалија за 2,2 милиони барели (или 1%) на 228,6 милиони барели, според најновите податоци на Управата за енергетски информации на Министерството за енергетика на САД.

Прогнозата беше дека падот ќе биде само 0,6 милиони барели. Податоци за неделата што завршува на 6 мај ќе излезе во среда.

Се очекува залихите на бензин да паднат за 1,8 милиони барели.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.