Дедо Богдан е еден од најстарите прилепчани: Пред камерите кажа која е тајната за неговата долговечност и добро здравје (ВИДЕО)

99-годишниот Богдан Илиовски е еден од најстарите прилепчани. Роден е во село Ракле прилепско, татко е на 5 сина и една ќерка, дедо на 13 внуци и прадено на 10 правнуци.

Дедо Богдан пленува со својата виталност и е вистинска жива енциклопедија. Во животот видел се од голема сиромаштија до војни.

За да се има долговечност Богдан вели дека потребно е прво многу љубов, а се друго треба да биде во умерени дози.

Повеќе погледнете во прилогот на новинарката Каролина Дурло:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.