Девојките кои донесоа сребро и бронза од Романија, денеска на прием кај градоначалникот на Прилеп (Фото)

Боречкиот клуб „7-ми Мај“ Прилеп е еден од презентерите на градот Прилеп на национално ниво а исто така активно учествува и е дел од репрезентацијата на Република Македонија.

Клубот е формиран во 2004 година и веќе 18 години учествува во сите натпреварувања. Шампион е во женска конкуренција за 2020 и 2021 година, а исто така имаат значителни и големи успеси од учествата на светски првенства, балканијади и слично.

Најновиот успех на борачките од клубот е во Букурешт Романија на Балканското првенство каде што Ангела Трајкоска освои сребро, а Елена Дејкоска бронза што претставува навистина одличен резултат.

Денеска девојките беа и на прием кај градоначалникот на општина Прилеп, кој им посака уште многу поголеми успеси во иднина.

-Ќе продолжиме да ги поддржуваме спортските клубови со цел да помогниме во развојот на сите спортови во општина Прилеп. Локалната самоуправа на општина Прилеп и јас како градоначалник, имаме план за во наредниот период во кој ќе ги вклучиме, обединиме и зајакниме сите спортови од нашиот град – напиша Јовчески на ФБ.

Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.