Две втори награди за прилепските гимназијалци од државниот натпревар по хемија

На регионалниот натпревар по хемија кој се одржа на 06 мај 2023 год.во СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп, за државен натпревар се пласираа учениците Марија Митреска и Георги Николоски од прва година, под менторство на проф.Ружа Ангелеска, како и учениците Петар Мирчевски, Кристијан Узуноски, Марија Бардакоска и Марија Пенкоски, ученици во втора година, под менторство на проф.Блаже Димески.

На државниот натпревар по хемија кој се одржа на 26 ти Мај 2023 год. во просториите на ПМФ ИНСТИТУТ ЗА ХЕМИЈА СКОПЈЕ, ученикот Георги Николоски од прва година, под менторство на проф. Ружа Ангелеска, освои втора награда со реализација од 92 %, а Петар Мирчевски од втора година, освои исто така втора награда, со реализација од 96%, под менторство на проф. Блаже Димески.

Другите ученици се здобија со пофалници и сертификати за успешно учество на државниот натпревар.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.