Два технички нокаути во прва рунда: Одличен настап на боксерите од БК “АС” Прилеп во првото коло од Македонската бокс лига

Вчера, 13 април, се одржа првото коло од бокс лигата на Македонија во организација на Националната Боксерска Федерација.

Од Боксерскиот Клуб “АС” од Прилеп пријавени беа четворица боксери.

Категорија кадети:
– 60 кг. Димитар Талимче
Категорија јуниори :
– 54 кг. Џастин Демироски
– 63 кг. Влатко Димески
Категорија сениори :
– 75 кг. Николче Жигошански

Талимче на ова коло немаше борба. Дебитантот Демироски загуби од Ајрушов од БК “Фам Демирови” Штип. Влатко Димески победи со технички нокаут во првата рунда против Андреј Јанески од БК. “Пелистерски Јунак” Битола, а Николче Житошански победи со технички нокаут во првата рунда против Стефан Цингаровски од БК “Иниверзаци” Скопје.

-Од нашиот тим сме задоволни од настапот на нашите боксери. Докажавме дека сме клуб на боксерски град а нашите спортисти да прават успеси. Одиме на првото место во бокс лигата на Македонија – велат од БК “АС” Прилеп.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.