Да им посакаме среќа! Дечките од NEW GENERATION Прилеп патуваат на Светско првенство по модерни танци во Будимпешта

Од 12 до 16. јуни во унгарската престолнина Будимпешта, ќе се одржи Светското првенство во модерни танци WDA 2024.

На ова првенство ќе настапат и прилепските амбасадори, студиото NEW GENERATION, и тоа со 30 свои учесници.

Прилепската група ќе настапи во повеќе категории, и тоа: соло точки во хип-хоп, два дуети, едно трио, две точки во формации, и секако најтешката категорија за изведба – продукција.

Менторот на групата од нашиот град, Оливер Богојевски вели дека ова е шанса за Прилеп и Македонија да испишат историја. Дечките се мотивирани и ги чекаме да се вратат со медали.

Да им посакаме среќа и одличен настап во Будимпешта!
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.