Групната изложба „Скршен април“ од петок во Ликовната галерија на ЦК “Марко Цепенков” во Прилеп

poster prilep

На 19 април 2024 /петок/ од 19.30 ч. во Ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“ ќе биде отворена групната изложба „Скршен април“.

„Април е најсуров месец за размножување
Јоргованот од мртвата земја, мешајќи се
Меморија и желба, мешајќи
Досадни корени со пролетен дожд“. – Т.С.Елиот (Пуста земја)

Учесници уметници:
Риза Зибери
Марко Вујисиќ
Генц Троли

За изложбата

„Скршен април“ е групна изложба која провоцира поставка која е инспирација од романот на Кадаре со истиот наслов. Гледачите ќе го истражуваат метафоричното патување на природата и луѓето до април. Изложбата ќе ги поттикне емоциите на природата и луѓето, размислувајќи за парадоксалната убавина и суровост на април. Ја прикажува еволуцијата на двата пејзажи и се соочува со турбулентни времиња.
Преку различни пристапи, изложбата се обидува да ја артикулира емотивната каденца на април, кој е месец што се карактеризира со трансформативна моќ. Уметниците се движат низ дихотомијата на природата и луѓе, плетејќи наратив кој ги одразува испреплетените судбини на природата и човештвото среде позадината на предизвикувачкото време што го живееме каде има војна и мртви луѓе. Групната изложба им овозможува на гледачите да ја доживеат дихотомијата на април, суровата убавина на природата и сложеноста на човековите емоции. Тоа го повторува книжевното прикажување на април како најсуров месец на единствен и привлечен начин.




Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.