Градоначалникот симболично садеше дрвца

По повод Денот на планетата Земја, 22 Април, градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, претседателката на општинскиот Совет, Еленче Ташкоска и директорот на ЈКП „Комуналец“, Сашо Велески, во Паркот на револуцијата засадија дрвца, со што на симболичен начин го одбележаа денот.

Фактот дека повеќе од половина од светското население живее во урбаните средини, придонесува за влошување на климатските промени. Она што како препорака стигнува од релевантните светски организации, е да се инвестира во ефикасни и обновливи извори на енергија, да се намали загадувањето и да се забават климатските промени предизвикани од човекот.

Денот на планетата Земја е воспоставен во 1970 година, со цел повторно воспоставување контакт на човекот со природата, односно да се укаже на загадувањето на воздухот и водата, радиоактивното зрачење, исцрпувањето на ненадоместливите енергенси и слично.

Инаку, 22 април се одбележува како Ден на планетата Земја на предлог на тогашниот американски сенатор и екологист, Гејлорд Нелсон.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.