Готово е: Ердоган продолжува да владее со Турција!

Актуелниот турски претседател Реџеп Таип Ердоган е на прагот да освои уште еден мандат во Турција. Тој победи со 51,8 отсто, од пребројани 99 отсто од гласовите, јавија агенциите кои ги следат претседателските избори во Турција. Наспроти него противкандидатот Киличдароглу освои 48,2 отсто од гласовите на Турците.

-Почитувајте го резултатот на народот, рече портпаролот на Ердоган додека се чекаат конечните резултати за вториот круг од турските избори со Ердоган предводник на Киличдароглу. Денеска е денот кој вечно ќе го паметиме“, рече меѓу другото.

Во Турција денеска право на глас имаа над 64 милиони гласачи, а на гласање излегле речиси 53 милиони, или околу 85% од гласачите.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.