Големо невреме го очекува Балканот

nevreme-vo-krivopalanecko-640x396

Силно невреме го очекува Балканот, прогнозираат метеоролозите.

Од вчера во Србија е прогласена жолта фаза бидејќи временските непогоди можат да бидат потенцијално опасни.

Поради најавеното невреме жолта фаза е прогласена и во Хрвтска, па вакво слично време не ја одминува ни Македонија.

Од утре следи дестабилизација и услови за дожд и грмотевици. Слично време ќе се задржи до почетокот на викендот, а од сабота повторно сончево време и високи температури.
Следната недела температурите ќе останат високи но повторно ќе има услови за дожд.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.