Гимназијалецот Михаил Живковиќ од Прилеп, освои бронзен медал на Македонската математичка олимпијада

На 07.04.2024, во Скопје на ПМФ се одржа Македонската математичка олимпијада, на која oд прилепската гимназија “Мирче Ацев” од Прилеп, учество зедоја учениците:

-Михаил Живковиќ од втора година под менторство на проф. Евгенија Нешкоска и

-Иван Јованоски од четврта година, под менторство на проф. Афродита Стефаноска

Михаил Живковиќ освои бронзен медал и по којзнае кој пат докажа дека прилепската гимназија е расадник на ученици со знаење.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.