Германија не е што годе: Тоа ти е Германија: Платил kaзна од 25 000 евpa поради оваа незначајна грешка

На сопственикот на пекарницата во Берлин инспекцијата му одредила kaзна од 25 000 евра.

Kaзната од 25 000 евра му била изречена зашто на производите, наместо кг. , било напишано КГ. Инспекторите утврдиле дека единиците за мерка се пишуваат со мали, а не со големи букви.

Од Националното биро за мерење во Берлин-Бранденбург ја забележале таблата за време на рутинската проверка. Нивните инспектори го пријавиле случајот, на што сопственикот Карстен Грев мислел дека е шега.

Проблемот е во тоа што таблата е напишана со големи букви, а тоа може да ги иритира клиентите. Во образложението се наведува дека тие се во заблуда затоа што може да ги заменат овие информации за мерните единици на Келвин и Гаус.

Грев смета дека инспекторите се во право, но вели дека можеле само да го предупредат.

-Кој купувач би помислил да продава нешто друго освен леб и теста тука? Имам само мала продавница за леб“, вели Грев, кој веќе ја поправил грешката.

Извор: “Pressingtv.mk”


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.