ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД и во Прилеп: Во петок ќе се чисти просторот околу вештачкото езеро – секој кој сака може да земе учество

Општина Прилеп се вклучува во иницијативата ,,ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД” 2024, и за таа цел ги поканува сите граѓани, во петок на 17. мај, да се приклучат во акцијата за чистење на околината околу вештачкото езеро.

-Ве покануваме сите кои сте во можност да земете учество со почеток од 09:30ч. Да излезиме заедно, да го собериме отпадот од нашата непосредна околина и со тоа да придонесиме за поздрава и позелена иднина за сите! За секои 10кг собран отпад, Министерството за земјоделство ќе обезбеди по едно дрво за пошумување нови шуми. Да се извалкаме и да чистиме – стои во поканата.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.