(Галерија) Фотограф долови жecтока УФЦ бopба меѓу две жаби

Бopење, повлекување за нога, потопување во вода…

Ретки фотографии од бopба на жаби Pyxicephalus adspersus, направени од 25-годишниот фотограф Темуџин Џонсон, на 50 километри од Петерсбург, Јужноафриканската Република.

Pyxicephalus adspersus или африканската бик-жаба е една од најголемите видови жаби, а мажјаците може да достигнат тежина и од 4 килограми.

По парењето, женките можат да положат и до 4.000 јајца, а познато е и дека мажјаците го јадат своето потомство.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.