(Галерија) Од Битола до врв на Олимп: Следната цел е Мон Блан

Кога се има цврста волја, силна желба и храброст, нема превисок врв и нема цел која е недостижна.

Петмина битолски ентузијасти во текот на изминатата недела го освоија највисокиот врв во Грција, врвот Митикас кој се наоѓа на планината Олимп и е висок 2.918 метри.

Во разговор со нив дознавме дека ова не е нивната последна цел, напротив, ова е само подготовка за најголемиот предизвик во нивниот живот – искачување нанајвисокиот врв на Европа, Мон Блан.

Искачувњето на Олимп воопшто не е едноставно, па оваа нивна авантура траеше два дена.

Но, целта ги оправдува средствата, па во текот на вториот ден успеале да освојат 4 врвови: Стефани (2.908 н.м.) Митикас (2.918 н.м.) Скала и Сколио.

Искачувањето на врвовите Градндпарадизо и Мон Блан ќе се случи во периодот од 7 до 15 август, а тие се целосно подготвени за ваквиот подвиг.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.