Врвни успеси на прилепските гимназијалци од Државниот натпревар по информатика (ФОТО)

На 23.03.2024 год, во ФИНКИ Скопје, се одржа XXXV– от државен натпревар по информатика. Од СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ од Прилеп на натпреварот учество зедоја 6 ученици и ги постигнаа следните резултати:

-Михаил Ѓорѓиески I-5 – трета награда
-Иван Јованоски IV-6 – трета награда и стипендија за бесплатно школување на ФИНКИ
-Благој Рујаноски Стојановски II-5 – прва награда и прво место со најдобри резултати од сите натпреварувачи од целата држава, за што доби ваучер од СЕМОС едукација и главната награда „Мендо“
-Михаил Живковиќ II-4 – трета награда
-Давор Димоски III-5 – пофалба за успешно учество
-Петар Рујаноски Стојановски III-5 – трета награда

Ментори на учениците беа професорките Анкица Стеваноска Јанческа и Анета Стојческа
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.