Враќање на крајот од школската година: Од утре забрането носење мобилен телефон во основните училишта

Соопштение до сите ученици што учат во ООУ”Климент Охридски” Прилеп

По упатството на Министерството за образование и наука, исто така целосната поддршка на Локалната самоуправа и градоначалникот,едногласно усвоена на наставнички совет на училиштето.

ООУ “Климент Охридски” Прилеп им соопштува на сите ученици од прво до деветто одделение дека од утре 4.09.2023 год стапува во сила апсолутна забрана на носење телефни во рамките на училиштето,и ограничено користење на телефон на наставниците.

Секој родител ќе има телефонски број од класниот раководител, стручната служба и директорот за било каква потреба од ученикот.

Ова соопштение треба да се сфати за сериозно,бидеќи секој телефон откриен во рамките на училиштето ќе биде одземен и вратен до крајот на учебната година – стои во соопштението кое на социјалните мрежи го сподели директорот на училиштето.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.