Во Прилеп се одржа Вториот по ред шаховски гран-при турнир “Прилеп 2024” (Фото)

Денеска во Прилеп се одржа Вториот ГРАН-ПРИ турнир “Прилеп 2024” .

Со 7 поени победник е Дејан Ѓорѓиески од ШК “Пелагон” , додека второто место го поделија Горан Готовуша и Тони Кироски со половина поен помалку.

За поздравување е 4 место на ветеранот Стефан Присаѓанец, кој освои 5 поени.

На турнирот зедоа учество 17 играчи од 4 општини: Прилеп, Битола, Крушево и Долнени.

Сите нестрпливо го очекуваат Вториот Меѓународен турнир „МАТ 2024“, кој се игра на 18 февруари 2024 година, во СОУ “Орде Чопела” во Прилеп.

Веќе се пријавени преку 200 играчи од 4 соседни држави.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.