Во Прилеп воздухот не е проѕирен, можиме да си одбериме што да дишиме (Видео)

Во Прилеп воздухот не е проѕрен, можиме да си одбериме што да дишиме.

Се сеќавате ли на сторијата на храбрите новинари од Истражувачката репортерска лабораторија? “Заговор против воздухот” отвори многу прашања поврзани со загадување на животната средина, а во оваа сторија, меѓу другото, се појави и видео на кое се гледа како црн чад излегува од прилепската болница.

Не само што не се презедоа итни мерки или пак некаква истрага против лицата одговорни за загадувањето на животната средина, во Прилеп оваа слика е секојдневие.

Овој пат, вознемирени граѓани, до нашата редакција испратија видео од депониjaта во Алинци:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.