Во последните 2 години , нови 3 случаи заболени од ХИВ/СИДА во Прилеп

12305614_10206695208273268_356614005_n

Три нови случаи на ХИВ/СИДА во претходните 2 години се забележани во Прилеп. Ова во изминатиот ден на прескомференција го изјави директорот на Центарот за јавно здравје Прилеп, Гоце Ингилизов.
Со посета на сите училишта во градот, прилепскиот центар ќе укажува на последиците и начините на заболување од оваа болест. Кампањата ја започнуваат од 1ви декември. Инаку во Прилеп првиот случај на заболен е регистриран во 1987г. , а вкупно има 11 случаи регистрирани до сега.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.