Во понеделник во Македониja пpиcтигнyва Евpoпскиот воз

Република Македонија е дел од глобалниот настан „Connecting Europe Express“ со кој се одбележува Годината на железницата.

По тој повод, како што соопшти Министерството за транспорт и врски, во понеделник, на 13 септември, на Железничката станица Скопје во 22 часот ќе пристигне Европскиот воз, со кој се претставува железницата како еден од најодржливите, најбезбедните и иновативни начини на транспорт.

На настанот најавени се обраќања на министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и евроамбасадорот Дејвид Гир.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.