Во Македонија живеат 16 видови на змии: Еве како изгледа секоја од нив и колку од нив се отровни (ФОТО)

Во Република Македонија живеат 16 видови змии, од кои три се отровни.

Еве какви се змии можат да се најдат низ државата и кои од нив се отровни:

Бранко Мицевски, професор по зоологија на рбетници на Природно-математичкиот факултет, вели дека едни од најопасните змии се отровниците поскокот, шарката и степската лутица, а од полуотровните се сретнуваат вдлабнаточелен и телескопус смок.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.