Во коцкapница тврделе дека Достоевски борчи 240.000 евра: После 200 години овој руски бизнисмен ја платил сумата и рекол…

Познатиот руски писател Фјодор Михаиловиќ Достоевски бил страсен коцкap, а тоа искуство му помогнало да го напише и истоимениот роман.

Достоевски живеел и творел во Германија, а во градот Висебаден, во една тамошна коцкapница, до 2013 година стоела табла на која пишувало: “Во оваа коцкapница, Ф.М. Достоевски остана должен за оваа сума пари”.

Достоевски наводно останал должен за сума колку денешни 240.000 евра, а тој долг го отплатил Роман Абрамович, кој при една посета во местото рекол:

“Достоевски на никој не му е должен, тргнете ја таа срамна табла”.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.