Во живо: Турнир во пеливанство во прилепско Дебреште

Во с. Дебреште, Општина Долнени, во моментов се одржува традиционалниот турнир за пеливани – традиционално борење, кое се негува и одржува пет века на овие простори.

На турнирот учествуваат над стотина пеливани од Македонија, Турција, Албанија и Бугарија. Турнирот е во организација на “Младинското здружение Дебреште„, а ќе се одржува под покровителство на Општина Долнени.

Турнирот во пеливанство започна во 10 часот на стадионот во селото, а за најдобрите пеливани ќе следуваат вредни награди.




Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.