Воведен полициски час во Црна Гора

Поради епидемиолошката состојба, од денеска е воведен полициски час во црногорската општина Рожае.

Националното координативно тело донесе одлука да им забрани на сите жители на таа општина да ги напуштат домовите од 18:00 до 05:00 часот, јавува ЦДМ.

Работењето со угостителските објекти во Рожаје е дозволено до 17 часот.

Од вчерашниот последен пресек, лабораториите на Институтот за јавно здравје на Црна Гора ја завршија анализата на уште 94 примероци, од кои десет беа позитивни за новиот виpyc на кopoна.

Сите контакти се претходно потврдени случаи, пренесува Подгорица уз. Во моментов во Црна Гора има 100 активни слуачи на кopoнавиpycoт.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.