Витаминка генерален спонзор на првиот прирачник за машко здравје „Фокусирај се на себе, за себе“.

Потребата од овој прирачник се јави поради недостигот од информации на темата машко здравје, но и недоволната општествена ангажираност по овие прашања.

Промоцијата на прирачникот се одвиваше во киното “Мис Стон” во организација на “Здружениеto за унапредување на здравјето Филип Лукароски”. Во овој прирачник се говори за здравјето на мажите, а идејата е да се подобри нивното здравје со подигнување на свеста за рано препознавање на симптомите на одредени заболувања.

Една од главните цели на прирачникот е мажите да го постават сопственото здравје како највисок приоритет во животот.
Препознавањето и спречувањето на машките здравствени проблеми е повеќе од само грижа на мажите, туку е и важно семејно прашање. Само здрав маж е способен да ги исполни своите семејни и општествени улоги.

Пораката која се пренесува преку прирачникот е “Секој ден е нова можност да станете посилни, да живеете поздраво и да бидете
најдобрата верзија од вас. Работете на вашиот начин на размислување секој ден, на вашите здрави мисли. Ова е најдобриот начин да го промовирате вашето здравје. Започнете денес.”

Поддршката за овој прирачник е само уште еден начин на кој што Витаминка како компанија ја покажува својата грижа и посветеност на здравјето и добросостојбата на своите вработени, но и на сите граѓани и испраќа порака за свесноста за сопственото здравје како највисок приоритет во животот.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.