ВИСТИНСКИ ХЕРОЈ: Петнаесетгодишно момче спаси речиси стотина луѓе за време на нападот во „Крокус“ (Видео)

Петнаесетгодишно момче им помогна на речиси стотина луѓе да ја напуштат концертната сала „Крокус“ ​​кога се случи терористичкиот напад.

Ученик од осмо одделение, по име Ислам, работел како гардеробер во концертна сала.

Кога почнала пукањето, тој успеал да ја задржи присебноста, брзо да си го најде патот и да ги насочи испаничените луѓе кон излезот од зградата.

Така спасил многу животи, пренесува Спутник.

Пред тоа Танјуг објави дека маж кој во петокот бил со жена во концертната сала „Крокус“ ​​за руските медиуми изјавил дека совладал терорист и му го одзел оружјето.

Според неговите зборови, тој во моментот на нападот ја оттурнал сопругата, потрчал кон терористот, ја грабнал неговата автоматска пушка, ја одзел и почнал да го удира напаѓачот по главата, пренесува РТ.

Овој човек наведува дека набрзо притрчал друг маж и му помогнал да го онеспособи напаѓачот.

Да немаше такви херојски жртви во нападот врз посетителите на концертот во Москва, што се случи во петокот вечерта, сигурно ќе ги имаше уште многу. За жал, загинаа најмалку 133 лица, а се претпоставува дека оваа бројка ќе се зголеми.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.