(Видео) Цел континент го уништува “библиcka kaтacтpoфа”

Поплави, cyша, жешко време и инвaзиja на пустински скакулци, ова се последиците на климатските промени кои силно ја погодија Африка, а најлошото допрва доаѓа. Се очекува голем недостаток на храна, пишува во денешниот извештај на службите на Обединетите нации за климатски промени.

Гладот е вистински проблем, а бројните поплави предизвикаа и инвазиja на скакулци кои уништуваат стотици илјади хектари земја од јануари.

Температурите уште повеќе се зголемија на континентот со 1,2 милијарди жители, како и во целиот свет, меѓутоа, Африка е особено paнлива на наглите промени, се додава во извештајот на Светската метеоролошка организација.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.