(Видео) Фудбалскиот свет не памети ваква сцена: Иранските фудбалери ја бојкотираа сопствената химна

Шокантна сцена пред почетокот на натпреварот меѓу Англија и Иран на Светското првенство во Катар.

Фудбалерите на Иран не ја пееја својата национална химна во знак на протест поради кршењето на човековите права и немирите во земјата по cmpтта на Махса Амини.

Од друга страна, светската јавност побара ФИФА да го исфрли Иран од Светското првенство поради помош на Русија во вojната, насилно задушување на протестите и кршење на човековите права.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.