(Видео) Таче заминува, Урсула крева веѓи

Во Седиштето на Европската унија (ЕУ) во Брисел се одржа Самитот на кој учествуваа шефовите на државите и владите на ЕУ и од Западен Балкан, а меѓу нив беше присутен и македонскиот премиер Димитар Ковачевски.

Maкедонија кажа “Не” за францускиот предлог, но и останува верна на Европа. Ете таква е ситуацијата денес. И како што сака да кажи албанскиот премиер: “Велиме дека Путин е болен, но ниту Европа не изгледа баш здраво”.

Да се вратиме на темата. Колку не почитуваат во институциите на ЕУ веќе е познато. Претседатели ни намигнуваат, премиери не тапкаат по рамо, но од денес имаме и нов поздрав. Урсула фон дер Лајен крева веѓи кога заминуваме.

Оваа ситуација не помина незабележано, а што значеше оваа реакција ќе анализираме нахнадно.

Видеото можете да го погледнете ТУКА, а ситуацијата за која зборуваме е на 1.40 секунди.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.