(Видео) Снимки од дрон кои најдобро го покажуваат “потопот” во Венеција

Венеција и понатаму е поплавена, бидејќи рекордна количина на дожд наврна последниве неколку денови. Околу 70 проценти од територијата на градот се поплавени, а нивото на водата достигна 187 центиметри, што не се случило од 1966 година.

“Штетата во Венеција ќе достигне неколку стотици милиони евра”, соопшти градоначалникот Луиџи Брунјаро.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.