(Видео) Се приближува ли снегот кон Македонија? Снежно невреме го зафати регионот

Синоќа во Хрватска времето почна значително да се влошува во текот на вечерта, додека делови од земјата беа погодени од обилни врнежи од дожд и снег, кои продолжија во текот на утрото. Како што пренесуваат медиумите, делови од Хрватска беа погодени од вистинско снежно невреме.

На повисоките места снегот веќе обилно паѓа, а на места има и снежна бура и се формирала снежна покривка од неколку сантиметри.

Поради зимски услови и бурни ветрови на патните правци низ Лика и Горски котар, камионите со приколки се исклучени на постојката Вукова Горица (А1) во правец кон Риека/Дубровник и постојката Киковица (А6) во правец кон Загреб.

Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.