(Видео) Сега сите сакаат да играат баскет со него: Никола Јокиќ и официјално е најдобриот кошаркар на планетава

На 7 феруари 2011 година момчето од Сомбор на Фејсбук го напиша познатиот статус со прашање: Ќе иди ли некој на баскет? На прашањето не доби никаков одговор. 10 години покасно, Никола Јокиќ стана најдобриот играч НБА лигата.

– Кога дојдов во Америка, видов дека можам да му ја понудам таа разноликост. Не сум најдобар во тоа, но можам јас, можам се да направам. Ние од поранешна Југославија знаеме да играме, ја имаме таа луцидност, тоа што никој го нема”.

– Бев дебел до минатата година. Сакав се да јадам и ништо не одбивав. Ќе јадев колачи, паприкаш, жолта супа со повеќе маст. И тој период научив нешто. Пред секоја утакмица ќе изедев нешто што не треба. Дали парче пица, пуканки, главно нездрава храна. Против уроци.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.