(Видео) Светот се справува со нова kaтacтpoфа: Огромни скакулци пycтошат цели континенти

Бразил и Аргентина го следат движењето на големиот “облак” од скакулци, кои ги пycтошат посевите, а во овој момент зафаќаат површина од 15 километри квадратни.

Инсектите, кои во еден ден можат да поминат и до 150 километри, веќе долетаа од Парагва до Аргентина, а се стравува дека Бразил и Уругвај би можеле да бидат следни.

Властите од Бразил ги предупредија земјоделците да бидат претпазливи поради можната наезда на скакулци. Кенија, Индија и Италија исто така се борат против оваа kaтacтpoфа.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.