(Видео) Саудискиот принц гради мегаград со вештачки дожд и Месечина: Сака да го престигне Холивуд со забава, а францускиот брег во летен одмор- но ова е застрашувачko

Кога пред неколку години со својот хеликоптер принцот Мухамед бин Салман слетал на локација покрај морето на северозападна Саудиска Арабија, одлучил на тоа место да изгради град на иднината каков светот уште не видел.

Градот кој ќе ја престигне Силицијумската долина по технолошки достигнувања, Холивуд по забава и француската ривиера како најпосакуваното место за одмор.

Вештачката Месечина ќе го осветлува небото секоја вечер, а островот кој ќе биде во стилот на Паркот од Јура ќе им овозможува на гостите да се дружат со диносауруси роботи, пишува Wall Street Journal.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.