(Видео) Рударот кој преку ноќ стана милионер, повторно пронајде огромен скапоцен камен

Рударот од Танзанија кој во јуни преку ноќ стана милионер кога ги продаде двата скапоцени камења вредни 3,4 милиони долари, сега повторно најде и продаде огромен скапоцен камен.

И овој камен исто така има милионска вредност.

Рударот Саниниу Лаизер третиот камен танзанит го пронашол во северниот дел на Танзанија, а тежок е 6,3 килограми. Го продал за два милиони евра и ќе биде искористен за правење на накит.

Кога ги продаде првите два камења тој рече дека сака да инвестира во својот крај и да изгради трговски центар и училиште во близина на својата куќа.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.