(Видео) Ромите од Баирот кај Битола го “запалиja” патниот правец Битола-Ресен

Попладнево на регионалниот пат Битола-Ресен кај ромската населба Баир, локалното население поставило блокади на патот и запалило оган.

Според очевидци кои ни го испратија видеото, сообраќајот бил блокиран, а автомобилите се пренасочувале да поминуваат низ Битола.

Ова не е прв пат вакви блокади да се поставуваат на овој патен правец, а причината за денешните блокади сеуште не е позната.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.