(Видео) Розова Месечина за два дена: Еве од каде ќе може да се види

Во Велика Британија се очекува “Розовата Меселина” да се појави на 8 април.

И покрај необичното име, во овој момент Месечината нема да биде розова. Името потекнува од индискиот начин на сметање на времето.

Според Алманхот на стариот фармер, племињата кои се наоѓале на источниот брег на Америка именувале различни фази на Месечината според сезонските промени во пејсажот.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.