(Видео) Приказни кои создаваат кошмapи: Екипажот исчезнувал, а бродовите останувале

Екипажот исчезнувал- бродовите останувале. Каде таинствено исчезнувал екипажот на бродовите сред океан во целосно мирно време? Ова се случувало во 1872 година. Трговскиот брод “Dei gratia” во близина на Аризона се доближил до необичен, празен брод. Морето било мирно. На хоризонтот, освен празниот брод немало ништо.

Морнарите од “Dei gratia” се качиле на празниот брод и биле шokиpaни, бидејќи на бродот не пронашле ниту еден човек. Бил празен, но според нив екипажот неодамна го напуштил. На палубата имало сеуште облека која била ставена да се суши. На масата имало чаши со топол чај и лулиња од кои излегувал чад. Во кабината на капетанот пронашле златен часовник…

Бидејќи на бродот сеуште се наоѓале чамците за спасување, морнарите кои се качиле веднаш започнале да го надгледуваат морето, надевајќи се дека ќе пронајдат нешто.

Другиот офицер на бродот “Dei gratia”- Оливер Дево покасно изјавил дека се’ изгледало како екипажот на брзина и во паниka да го напуштил бродот.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.