(Видео) Преседан на инаугурацијата на Бајден: После 152 години за првпат нема да присуствува претседателот во заминување

Пред утрешната инаугурација на 46-от американски претседател Џо Бајден, во Америка се организира како еден од најризичните досега, поради можноста за конфликт во Вашингтон, но и поради сеприсутната глобална пандемиja, во која животот го загубија повеќе од 400 000 Американци.

Овој настан ќе биде посебен бидејќи бројот на посетители е ограничен поради пандемиjaта на кopoнавиpycoт, и овој пат медиумите нема да имаат можност да ја измерат популарноста на новиот претседател според бројот на неговите поддржувачи кои би дошле на инаугурацијата.

Само членовите на Конгресот на САД и по еден гостин ќе присуствуваат на настанот, а организацискиот одбор за инаугурацијата забрани присуство на граѓани.

Патем, инаугурацијата на Бајден не е една од најневообичаените само поради пандемијата, туку и поради фактот што за прв пат по 152 години, претседателот во заминување нема да присуствува на инаугурацијата по изборите, бидејќи Доналд Трамп потврди дека не планира да се појави на настанот.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.