(Видео) Поторошија милијарди за да изградат метропола сред пустина, а сега тоа е “град на духови”: Еве која е причината !

Град со облакодери сред пустина изгледа како сцена од некој научно-фантастичен филм.

Таму не живее никој, нема автомобили, нема паркови, туку само високи згради, облакодери. Овој град е 50 километри оддалечен од главниот град на Иран, Техеран. Парадис е дел од проектот Мехра Мер кој во 2010 година започна да го гради компанијата “Кузу груп”.

Дел од градот Пардис, фазата 11, и понатаму изгледа како “град на духови”, а требало да биде “престол” на Махмуд Ахмадинеџад, кој се нарече “херој на сиpoмашните”.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.