(Видео) Попови се cтепале на погpeб во Украина

Двајца Попови се степаа за време на погреб на војник во Украина, пренесе украинската агенција УНИАН.

Инцидентот се случил во областа Виница во западна Украина, а причината биле различните ставови на свештениците за конфликтот во Украина.

Според агенцијата, едниот од нив бил свештеник на канонската Украинска православна црква (под дурско влијание), а другиот претставник на расколничката православна црква во Украина (под влијание на Фанар).
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.